Maersta - mammaliv i förortsmiljö -

Familjesmycken

Familjesmycken bjuder just nu frakt och faktureringsavgift (90 kr) fram till 1:e mars – så passa på att beställa därifrån nu om ni ändå gått i tankarna! ;-)
”Familjesmycken.se’s affärsidé är att erbjuda sina kunder designade och handgjorda smycken till alla olika tillfällen i livet, de är din butik för personliga och unika smycken på nätet.”

”Jag tävlar om ett Presentkort på 500 kr hos Familjesmycken hos Carolina – var med och tävla du också!”


Byxlös

Lilltjejen har vägrat byxor två gånger idag.

Först på morgonen, men när hon fick klart för sig att vi skulle ut och leka var det okej att sätta på sig byxor under overallen.

Och så nu på eftermiddagen när vi satt på toa en stund, så ville (och vill) hon inte ha några byxor på sig. Vilka fasoner mamman har för sig som försöker...

Men solhatten är kul och fin att ha på diverse kroppsdelar!



PS. Brödet blev asgott! Kika gärna in hos Mamma Russin och spana in receptet! ;)

Baken

Vi fick sällskap av Cleo, som också var hemma och lite väl snorig för att vara på förskolan. Hon hade också haft lite klet i ett öga häromdagen, men inget just idag.

Vi höll oss ute, för att undvika smittspridning, och åkte pulka och lekte i snön en stund, innan Nova började bli gnällig och trött. Efter en och två tredjedelars banan och lite vatten slocknade hon pladask. Och sov och sov och sov.

Jag satte två degar.

En formfranskedeg med recept från Mamma Russin, jag körde ca 50/50 av rågsikt och vetemjöl. Och så en sats grahamsbullar (recept på mjölpåsen) med pomeransdoft. Hade lite pumpakärnor kvar i skåpet och strödde över dem. Men jag får nog smaka på dem så de inte är härskna...




Ska bli spännande att smaka brödet, nu är det strax dags för eftermiddagsmelliset och då blir det nog smörgås idag. :)

Lunchen blev en stroganoff med tofu istället för korv (biff) serverad med pasta, och Nova verkade gilla maten men inte vara hungrig. Inte så konstigt om man åt nästan två bananer innan soveriet i och för sig.

Nu på eftermiddagen har vi skapat fabulösa byggnader i Duplo, kramats och lekt med käpphästen, och nu är teven på med Nalle Puh och hans superdeckarkompisar på Playhouse Disney.

Vabberian

Här är vi hemma idag. Vårt lilla yrväder hade klet i ena ögat imorse, och när jag tvättade hennes ögon såg jag att det var lite grönare och lite kletigare än vad "sömnen i ögonen" brukar vara. Så för att försöka förhindra ännu en ögoninflammation, håller jag henne hemma idag och hoppas det inte var något. Än så länge ser ögat ut som vanligt och kletet har inte kommit tillbaka. Pigg och glad är hon precis som vanligt (på dagen).

Tanken är att Novas mormor och Anders ska komma hit imorgon och busa med henne när jag och maken går på hockey. Vi har inte varit sen jag var gravid, och nu hade Anders kommit över biljetter till oss.

Hoppas inte snuttan blir sjuk, och särskilt inte ögoninflammerad, för då lär det inte bli något besök över huvud taget... :(


Inatt var Nova ledsen igen. Jag tror hon drömmer läskigt för hon verkar inte alltid vara vaken, men ropar gör hon. Jag var inte hemma vid läggdags och kanske var hon lite extra orolig. Natten till igår sov hon bra, bara en eller två uppvakningar på hela natten. Annars är det ganska slitigt just nu när hon ropar i flera timmar varje natt. Det skulle ju gå över, trodde jag? Nu har det hållit på i snart tre månader...



Ettårsjubileum

Idag är det ett år sedan jag tog körkortet.

En evighet, och bara en liten plutt!

Känns så skönt att slippa snylta på maken, och vilken frihet det är förstod jag inte fullt ut innan.

Nu är jag halvvägs igenom prövoperioden.

Tuff tuff

Jag hade inte sett Nova lyckas med byggandet av tågrälsen innan, men det lyckades kameran med! :)

Helt själv byggde hon den runda banan.




Och sen var vi ju tvungna att provåka! :)


Teparty

En film från vårt tekalas i helgen.


Drömmar

Jag sitter och tittar på smycken på nätet i ett jobbärende, och kan inte låta bli att spana ringar när jag ändå är igång.

Är så sugen på att ha en ring som kompletterar mina alliansringar, och har kommit fram till att det är nåt i den här stilen jag drömmer om (i vitt guld, såklart, så det matchar):

  

men min favorit just nu är nog ändå denna:



Så om nån har några tusenlappar till övers och vill skänka mig en sån skulle jag absolut inte tacka nej! ;)
(Skyll gärna på att jag fyller trettio i år eller att jag och maken varit tillsammans i fem år?)

 


NU är jag på jobbet

Imorse klockan 06.33 startade jag bilen och backade ut från uppfarten.

Strax efter avfarten (såklart) mot Kista tog det plötsligt stopp. Över en halvtimme tog det att komma till Järva krog. Där fick jag växla upp till tvåan en stund, och så rullade det långsamt långsamt. Jag svängde av vid Haga Norra och gjorde en vändning i rondellen, och så ned på andra sidan för att slippa den värsta flaskhalsen.

Två bussar och tre personbilar stod lite huller om buller vid den stora busshållplatsen innan Karolinskaavfarten. Verkade inte vara några personskador som tur var, men lite uppfläkt plåt och en del bucklor var det. Jag körde förbi lite försiktigt och tänkte att det var skönt att snart vara på jobbet.

Trodde jag.

Precis när svängen av motorvägen håller på att ta slut och jag ska köra in på Solna kyrkväg, så stannar bilen framför mig. Jag blinkar med ljustutan, sen tutar jag lite snabbt och då åker bilens varningsblinkers på. Great!

Jag stänger av min bil, för ingen kommer ju någonstans ändå, och det är ju jag som är närmast. Hoppar ut och försöker hjälpa till så gott jag kan. En lite äldre kinesisk kvinna sitter förtvivlad bakom ratten och ursäktar sig.

Det visar sig att hennes växellåda har skurit sig och när hon försöker växla eller gasa så stinker det rätt ordentligt och ryker lite ur avgasröret. Niice. Inte. En man från en bil bakom kommer och hjälper till, han försöker först få fart på bilen inifrån, sen hjälper han mig att putta på. Snart kommer även en tredje person och hjälper till att få hennes bil ur vägen. Jag pratar samtidigt med Trafik Stockholm för att meddela hindret, och får några bärgares nummer att ringa, men när vi fått undan hennes bil går hon runt och ser ut att ha koll på läget, så jag åker iväg. (Min bil står ju också och blockerar dem som står bakom.)

Svänger in till garaget efter klockan åtta. Och är inne vid min plats på kontoret 08.17. En timme och fyrtiofyra minuter efter att jag startade.


Dove Visible care, Buzzadorkampanj

När jag har slagit ihop datorn i eftermiddag ska jag hämta mitt Buzzadorpaket som kom igår. Jag har kommit med i Dove-kampanjen, och ska få prova härlig duschcréme. Vill du också prova den, så hör av dig så kan jag nog skramla fram en provflaska! :)


Buzzador är ett nätverk där man som medlem får chansen att prova produkter innan de kommer ut på marknaden, i utbyte mot att man talar om vad man tycker, samt sprider ordet, "buzzar" om produkten. Man får en förpackning att prova själv, och små provförpackningar att dela ut till vänner och bekanta.

Om du också är intresserad av att testa nya produkter, så anmäl dig via denna länk. Vill du veta mer innan du bestämmer dig, klicka här.

Mera snö!

Vitt och vackert men någon ond måste ligga bakom. Det känns som att klimatförändringarna sätter fart nu...

Det här är den längsta, snöigaste och kallaste vintern som jag kan minnas. Tjugofem-trettio minusgrader har jag sällan upplevt i Stockholmstrakten tidigare, utan mest uppe runt Östersund där moster och kusiner bor. Nova gillar att åka pulka, om det går tillräckligt fort. Om man inte springer då och då med henne så tröttnar hon fort. Annars är hon nog lite för liten för att till fullo uppskatta snön ännu, så för vår del får det gärna bli vår snart, men gärna en ordentlig vinter om ett par år igen. Ska vi säga så?

Beslöt mig igår för att sitta hemma och jobba idag, och det var nog ett bra beslut. Här utanför fönstret snöar det igen och har så gjort hela morgonen (enligt klart.se skulle det börja vid elvatiden igår kväll och fortsätta till nån gång på dagen). Sophämtningen som skulle vara gjord igår har ännu inte blivit av (typiskt när vi faktiskt har fyllt tunnan den här gången). Och kollektivkaoset når nya höjder varje dag.

Tips till dig därute i stockholmstrafiken: SLs resegaranti gäller. Så lyckas du få tag i en taxi, good for you! (Det sura är väl att man får ligga ute med pengarna..)


Ett år sedan

För nästan exakt ett år sedan, 24 februari 2009:


Dessert

Testade en hittepådessert igår.



Lägg en klick turkisk yoghurt i en skål.

Gröp ur ett par passionsfrukter och rör ihop lite löst, det ska inte vara helt blandat.

Ringla över lite flytande honung.

Njut!

Snö

Humöret är inte helt på topp när det är så här j-la kallt och blåsigt och snöigt hela tiden, och då håller jag hellre mun än att gnälla loss här. Nu kommer lite bilder (klickbara så der du lite större).

Igår blev det en spontandusch efter lunch, eftersom Nova tyckte att håret saknade lite tomatsås...


Sedan var vi och hälsade på Novas kusiner och hon lekte och klättrade i trappan och hade jättekul och vi fikade fruktsallad. Men tröttheten kom smygande och efter kanske två timmar begav vi oss hemåt igen. I snöstorm. Skönt att vi bara åkte inom Märsta. :)


Idag var planen att åka och hälsa på Novas morfar och mor-farmor, men de bor på andra sidan stan och vi vågade oss inte ut på vägarna idag. Det var tillräckligt läskigt att åka till Willys och handla! Lite trist då det var länge sen vi sågs, men det kommer väl fler tillfällen.

Några bilder på hus och tomt som jag tog idag, våran lilla mur och häck är helt snötäckta...



Och såhär kan det se ut om Nova får bestämma kläderna. Lika bra att köra med mössan på inomhus och en extra tröja! :)


Sömn- och ätlöst

Igår hade Nova varken sovit eller ätit något på hela dagen på förskolan. Man blir lite orolig...

Det var jag som lämnade på morgonen (heldagsmöte på jobbet, då kan man sluta lite sent) och trots att det inte är hennes vardagliga rutin (brukar ju vara pappan) så brukar det gå bra när jag gör det. Men igår blev jag stressad på morgonen eftersom hon körde sin jagvillintehapåmignågrakläderochnusitterjaghärmedarmarnaikorstillsdetärkväll-stil och bara bråkade, och sedan när vi skulle plocka ut vagnen från garaget så stod bilen för nära porten, så jag tryckte helt enkelt in ungen i bilen och åkte. De sover ju ändå inte ute nuförtiden när det är snöstorm och svinkallt på dagarna. Hon var måttligt road, men blev lugn när bilen startade. Slumrade lite, kanske var hon mest trött denna morgon?

Lite trix med att få av kläderna men det gick ändå smidigare än vanligt att lämna, jag var till och med förvånad.

Men så hade tydligen dagen varit rätt dum ändå...

Hon hade vilat en stund (ca halvtimmen) innan jag kom hem, och när jag kom innanför dörren satt hon och åt lite korv och makaroner, men avbröt sig för att komma och hälsa på mig. Lilla älskade barn! det är fantastiskt att känna glädjen och se på hela henne att hon är glad att se en när man kommer hem. Kramas och pussas och bara är alldeles underbar!

Tyvärr åt hon ju inte så mycket efter det...

Men hon drog i sig en hel flaska välling innan hon gick och la sig, och natten har varit relativt lugn ändå, några få gånger har vi varit uppe och klappat på henne, och vid fyra gjorde jag välling. Hon drog varenda liten droppe. Och på morgonen var hon glad och fin som vanligt.

Planeringsdag på förskolan idag, så hon får leka med famor och ena kusinen medan vi jobbar. Men det blir en kort dag idag, måste ju lyckas ta oss hem också. Hoppas på att snöröjningen har fungerat så vi kommer hem hyfsat smidigt. Imorse tog det över en timme att komma till jobbet...

Golden

Fick en utmärkelse av fina Mamma Russin, som tycker att min blogg är guld, och värd att läsas. Tack så hemskt mycket! :)





Några av mina absoluta favoriter just nu, som jag tycker att ni ska gå in och titta på:

Ett Hus Till Oss
Innan du fanns

Finnjonna
Förortsmamma
Ida i Östersund (scrolla ned lite på sidan)
En bulle ur ugnen
Carolina 1979

och så Mamma Russin, såklart!

 


Snö

Imorse fick jag borsta av bilen. Stora fluffiga men ändå ganska blöta flingor föll i snabb takt ned från himlen.

Vad härligt med en ordentlig vinter, kan man tycka. Det är ju så kul för barnen! Och visst är det roligt att klättra i snövallar och bygga snögubbar och göra snöänglar med armarna och benen i drivan.

Får se om det är kramig snö i eftermiddag, då kanske jag och Nova fixar lite snöpynt igen. Det förra är översnöat för länge sen! En liten lykta skulle inte sitta helt fel, känner jag.

Här i Solna faller snön snabbt, men flingorna är tunnare och mindre. Kanske blir det kallare under dagen, och då är jag mer sugen på att kramas i soffan eller bygga lego eller rita än att kladda med snön. Det är dock inte så säkert att lillsnuttan håller med... :P

Svängningar

När jag hämtar Nova på förskolan är hon nästan alltid helt avig. Spaghettiarmar och ben så jag inte ska kunna få på overallen, och så springer hon omkring och vill att jag ska jaga henne.

Idag var hon påväg ut i hallen mot overallen direkt efter att hon hälsat på mig, men blöjan var jättetung så jag ville byta den först. Hon drog ned stegen så fint, men vägrade klättra upp på skötbordet. Jag fick lyfta upp henne och så började hon att vrida och åla sig fram och tillbaka så jag fick hålla fast med en hand innan jag fått av blöjan. Då blev hon lite lugnare och jag fick sätta på en ny också utan protester.

Men byxorna tänkte hon verkligen inte ha på sig! Satt på golvet och skulle ta på dem, sträckte sedan byxorna mot mig men jag fick inte heller hjälpa till att ta på dem. Öppnade dörren ut mot förskolan flera gånger, men stängde den lika kvickt. Till slut gick vi ut från badrummet, utan byxor. Jag fick ta på dem strax utanför, dock.

Och overallen gick inte heller att ha på sig. Nu var det inte bara skrik, nu kom tårarna också. Efter att ha försökt resonera med henne i kanske fem minuter (en evighet) gick jag sönder och tappade tålamodet helt. Jag satte henne i mitt knä med overallen bredvid och trädde i båda benen. Då kastade hon sig bakåt och jag hann precis parera, men hon slog i huvudet litegrann mot golvet.

Vi kramades och jag pussade på henne och hon grät och skrek ännu mer, ganska galen vid det här laget. Andra föräldrar kom och skulle hämta sina barn, och jag fick förstående blickar. Men jag har nog aldrig sett något annat barn hålla på sådär vid hämtning, även om det säkert händer nån gång. Jag gick sönder ännu mer och Nova fortsatte skrika och gråta och ropa på nappen, men lät mig till slut krångla på halskragen, vantarna, overallen, mössan och skorna. Någon hade lämnat ett pyttesyskon påpälsat vid dörren ovanför alla skor, och jag tror att Novas skrik störde det lilla barnet lite, men när jag sa att det är en bebis där blev hon lite lugnare och ville titta. Vi tittade lite på bebisen, och sedan gick vi ut genom dörren.

Och vips! Så är hon som förbytt och är glad och pratar och pekar och är sådär underbar som man kan vara när man är snart tjugoen månader.

Jag var ju fortfarande helt förstörd och höll på att börja gråta när vi gick ut genom grindarna, jag förstår inte vad jag gör som är så fel. Pappan har aldrig upplevt detta, säger han. Och för mig är det mer eller mindre varje dag. Idag var rätt extremt, men krångla ska hon alltid göra. Beror det på mig? Är det separationsångest? Vad? På morgnarna har varken jag eller maken upplevt särskilt jobbiga episoder. Visst har hon ropat lite ibland men så fort man är utom synhåll blir hon lugn.

När vi kom hem var vi ute och "skottade snö" och gungade i nästan en timme efter att vi ställt in vagnen i garaget, och hon var glad och snäll så länge vi var ute, hon ville då rakt inte gå in, sa hon. Men när kinderna började anta en närmast lila ton gick hon ändå med på att gå in. Vi skalade potatis tillsammans vid diskbänken och sedan satt hon framför teven när jag fixade lite mer med mat, och så kom pappan hem.

Välkommen till världen!

Nu har Alvins lillebror kommit! Grattis till honom, och de stolta föräldrarna Sandra och Johan. <3

Har du en BeSafe iZi Kid X3?

Jag fick ett mail:

BeSafe återkallar vissa utav den nya bilbarnstolen
iZi Kid X3

HTS Safety AB, Verktygsvägen 13, 553 02 Jönköping,
Telefon: 036 - 181690, Fax: 036 181699,
Pressrelase

I December 2009 lanserades BeSafe iZi Kid X3. Stolen har producerats med två olika bältessystem. I det ena bältessytemet från leverantören

Novarace kan det finnas ett funktionsfel på centraljusteringen. BeSafe har därför valt att återkalla samtliga stolar med det aktuella bältessystemet.

Det enklaste sättet för att kontrollera vilken typ av bältessystem som stolen har är att jämföra bälteslåset på stolens internbälte mot bilderna HÄR. Det bältessystem som kan vara felaktigt är markerat med rött och det bältessystem som är korrekt är markerat med grönt.

Det korrekta bältessystemet har levererats av svenska Holmbergs som har levererat bältessystem till BeSafe sedan 1994 utan några som helst

tidigare problem. Stolar med dessa bältessytem är helt säkra att fortsätta använda och omfattas inte av återkallelsen.

Det aktuella felet har påträffats på 0,3 % av bältessystemen och i Sverige har vi sålt 32 stolar med Novarace bältessystem. Men även om antalet är litet och både vi, vår leverantör och den FMEA- analys (används för att utvärdera risk) vi gjort visar på mycket låg risk så vill vi inte att det på något sätt skall finnas några tvivel på vår syn på kvalité och säkerhet.

Vi önskar att föräldrar med stolar med det felaktiga bältet eller föräldrar som känner sig oroliga kontaktar oss så snart som möjligt. Kundtjänsten nås på 036 - 18 16 90 eller support@.

För ytterligare information kontakta:

VD HTS Safety AB, Fredrik Stenbom +46 705 - 083030 fredrik.stenbom

Koncernchef HTS Gruppen, Hans Kristian Torgersen +47 95282800 torgersen

För mera detaljerad information besök www.besafe.se

 

@hts.no
@hts.no
hts.no
 
























Grattis på Sigfridsdagen!

När jag var liten gick jag på en skola som hette Sigfridsborgsskolan. Där hade vi ett skelett som var uppställt vid en stolpe (tänk antomiskeletten som vissa vårdcentraler har), som klasserna turades om att ha inne hos sig. Det hette självklart Sigfrid.

Varje år när Sigfrid hade namnsdag så var det fest på skolan. Vi brukade samlas i matsalen och göra något tillsammans alla klasserna, typ som en stor julgransplundring en månad i efterskott, med lite lekar och säkert godis och grejer också.

Kom bara att tänka på det sådär idag.

Idag är det Sigfridsdagen. Undrar om de fortfarande firar den på skolan...

En lång dag

Igår var en fullproppad och härlig dag.

Efter frukost packade vi ihop oss alla och en massa grejer i bilen, och åkte först till simhallen. Nova, Ida och Cleo plaskade loss och vi hade en mysig och rolig stund i vattnet.

Melliset var väldigt uppskattat, Nova åt som en häst, och sen slocknade hon så fort bilen startade. Klockrent!

En snabb tur till Comfortbutiken och hämtade upp ett glidhjul som vi saknat till vår duschkabin sen vi flyttade in i oktober 2008, men som de tidigare inte kunnat hämta hem (måste vara ny ägare nu), och levernatören av duschkabinen har fortfarande inte hört av sig sedan vi mailade från deras hemsida... Nu fick vi iallafall hjulet.

Så bar det av till Nacka och Novas mormor och Anders. Gittan var också där en stund. Vi åt lunch och byggde lego, och sedan lämnade vi sällskapet och begav oss iväg igen. Nova fick sova hos mormor inatt, för jag och pappan skulle ut på hjärtansgalej.

Först åkte vi och tittade lite på en tomt som vi spanat på, och som vi hade fått preliminärboka hos mäklaren tills vi sett den och bestämt oss. Det blir ett väldigt mysigt och lugnt område i Riksten så småningom, men vi känner ändå att det inte riktigt var rätt för oss. Vi vill gärna ordna det så att vi slipper ha två bilar, och då tror jag man måste hamna lite närmare stan, eller åtminstone närmare bra kommunikationer och nåt centrum, för att få en bättre situation än idag.

Så; mysigt och spännande var det, men vi tackar nej den här gången. Drömmer vidare! :)

Så åkte vi in till stan och gick omkring och fönstershoppade lite. Tog en fika på Waynes (hur länge sen var inte det?!), det var efterlängtat, och så slirade vi omkring lite i snömodden. Vi hade bokat bord på restaurangen till 18.30, men maken var vrålhungrig så vi smet in lite tidigare och det fick vi. Åt en smarrig meze-buffé med grillspett, hur gott som helst.

Men min mage började bubbla ganska ordentligt på vägen hem, och då var det inte lika mysigt längre.

Jag fick sitta ett par timmar på toa (sprang till och från förstås), men det lugnade ned sig och jag kunde sova hela natten sen. Blubbrade fortfarande lite på morgonen, men nu är det helt lugnt.

Maken har inte känt något, så det var antagligen så att jag åt för mycket, trots att jag försökte ta det lite lugnt. Min mage är ganska känslig...

Sen när vi vaknade idag (sovmorgon till halv åtta!) försökte jag mig på lite yoga hemma i allrummet, men jag fick svettningar och yrsel efter bara en solhälsning, så jag la ned. Blir en kvällsprommis med fina Jessi sen.

Efter frukost åkte vi och hämtade Nova hos hennes mormor och Anders, och så drog vi hemåt igen. Lite städ och plock, jag har handlat lite och såna där vardagliga ting.

Nu lite OS på teve, och Nova vilar eftermiddag.

mera tävla

Nu lottar fina Elin ut ett Lipfish-paket. Jag är helt såld på deras produkter men har fortfarande inte kommit mig för att köpa kläderna (Nova har ju en Kramosaurus som hon fick när hon föddes, men inga kläder än). Klicka på länken nedan om du också vill vara med och tävla.




Näe..

Jag var inge pigg igår kväll..

Sablarns ont i knuten bakom högra skulderbladet, och allmänt nedstämd. Lite sådär tröttledsen, ni vet. (?)

Först bangade jag step-passet och låg och tyckte synd om mig själv på soffan lite. Sträckte ut rygg och skuldra så gott jag kunde och det drog lite, men inte vad jag tyckte var tillräckligt.

Sen vid tjugo över åtta fixade jag inför natten och jag var i säng före nio.

Och slocknade nästan direkt! jag som brukar ligga och vrida mig i åtminstone 45 minuter innan jag somnar.

Lillfisan var hungrig inatt också. vet inte riktigt hur vi ska göra, hon äter knappt nån middag, och sen vällingar hon innan sänggående, och så får vi ge välling mitt i natten också. Ingen bra vana.

Hur får man ungen att äta ordentligt hemma också, och inte bara på förskolan?

Idag är jag lite bättre i skuldran och ska försöka tänka lite extra på arbetsställning så jag inte får sådär krampont igen. Nu ilar det bara lite svagt. Inte så skönt, men inte så ont heller.

Kanske skulle jag lägga en liten slant av friskvårdsbidraget på en massage? Men när har man tid med sånt..?

Willvinväska


”Jag tävlar om en valfri skötväska värd 1095 kr från Willvin hos Carolina – var med och tävla du också!”


Kramas

Idag fick jag ett sms med frågan om jag skulle hänga med på aerobics. Just idag kände jag att jag tackade nej, eftersom jag nästan inte träffade Nova alls igår. Och inte maken heller, för den delen. Det blev ju en ganska sen kväll igår, med frisöreri till klockan åtta, och så middag och sova sängen. Men jag satsar stenhårt på torsdagsstep:en!

När jag kom hem satt snuttan på pappans axlar när de öppnade dörren, och jag fick två gigantiska leenden till hälsning. Ganska mysigt att komma hem till det! :)

Nova hade saknat mig ganska mycket idag, särskilt de gånger hon snubblade eller slog sig och blev ledsen. Inte så konstigt då vi träffades i ungefär en kvart på hela dagen igår, och inte hade setts i morse heller. Massor av pussar och kramar fick jag! Lyckost. :D

Imorgon blir det nog förskolan för snuttan. Hon har inte haft feber sen igår morse, och springer omkring som en liten toka. :) Jag tror hon saknar kompisarna och pedagogerna också, så det blir nog alldeles kalasbra. Jag lämnar och pappan hämtar, för han ska på en tidig föreläsning imorgon bitti.

Trivs jättebra i de nya lokalerna på jobbet också. Det enda just nu är lite telefonistrul, man kan inte gå omkring och prata samtidigt, och så är inte konferensrummen på vår våning fullt utrustade ännu så vi får boka om lite möten, men det ger sig nog vad det lider. Utsikten är fortfarande asnajs! Drog en vinstlott på min plats tror jag.

Resultatet

Före:



Efter:



Jag har blivit beskuren och beklippt och beslingad. Lite uppljusning och en kort page. Jag kan ju aldrig bestämma mig för långt eller kort, så vi får se om jag orkar spara ut den här gången..

Det är lite ljusare än vad det ser ut på bilden, men lika mjukt. :) Jag är nog rätt nöjd.

Klipp, klipp

Den 21 september var senaste gången. Nu ikväll är det dags igen. Jag ändrar mig hela tiden, nu vill jag ha lite längre igen... :)


Svänger

Natten var lite orolig igen, och vid tretiden kändes snuttan kokhet. Jag lyckades inte ta tempen, hon gallskrek och verkade ha skitont överallt, ungefär. Men varmare än innan kändes hon, så nånstans runt fyrtio var det nog ändå.

Hon fick Ipren, och sedan på morgonen så var tempen nere på 36,5 och snuttan glad och nöjd, så vi passade på efter frukost att gå ut och åka pulka i "stora" backen vid isbanan. Det var trög tjock snö så det gick väl inte sådär jättebra, vi fick springa upp och ned och dra pulkan. Vi tröttnade nog innan snuttan gjorde det! ;)

Resten av dagen var vi hemma, och på eftermiddagen hade tempen landat på 38, något förhöjt men med en glad tjej, så vi beslöt oss för att prova på att åka hem till Novas farföräldrar på middag som planerat.

Väl där sprang hon runt och lekte och var fortfarande glad, men tröttheten smög sig på. När maten var serverad ville hon inte äta och höll på att somna i pappas famn, glansögd, vid bordet, så vi åkte hem lite tidigare än planerat.

Uppe på 39,0 igen, och fick Alvedon till kvällsvällingen. Magen har också varit lite påverkad de här dagarna, allt oftare leveranser och det verkar svida lite. Kanske är det Nutramigen; det får hon för att medicinen ska gå ned. Eller så är det allmänt eller tänder på g, vad vet jag.

Snuttan gick och la sig kvart i sju, och jag tog en liten kvällsprommis med Jessica. Det var mörkt och ganska kallt.

Natten har varit lite lugnare men ändå inte helt bra, jag hoppas hon kan sova ikapp ännu mer idag. Hon är hemma med pappan.


Tavla

 

”Jag tävlar om en Canvas-tavla i storlek 20×30 cm från Önskefoto hos Carolina – var med och tävla du också!”


Feber och kramar

Igår när jag hämtade lillfisen på förskolan grät hon. Jag uppfattade inte riktigt vad som hänt, det var totalt springaöveralltkaos, men nånting var det med duschen vid skötbordet. Hon kanske hade blivit rädd för den? Kinderna var alldeles dyblöta och hon hade gråtit ned på tröjan också, gumman!

Dock var hon väldigt medgörlig efter att vi hade kramats och satte sig snällt så vi kunde ta på henne alla kläder, och vi var ute ur lokalerna mindre än en kvart efter att jag kom dit. Nytt rekord?

Hon hade ätit väldigt bra hela dagen, även till eftermiddagsmelliset (som det brukar vara lite si och så med), men inte sovit helt bra. Och det märktes. Nova blir väldigt lätt rädd och/eller ledsen när hon är trött...

Middagen hemma åt hon lite lagom av, och hon gick och la sig som vanligt vid halv sju ungefär.

Men på natten har hon vaknat tiotalet gånger och ropat. Vid ett-halvtvå nån gång gick jag ned och gjorde välling, coh hon slurpade i sig alltihop. Hon kändes lite varm, men jag ville inte störa henne med tempen när hon somnade om rätt fort. Men hon sov inte bra på hela natten, förrän efter strax före klockan sex, och vid halv åtta gick vi upp och förberedde frukost. Då låg hon fortfarande kvar i sängen, men vaknade strax igen.

Tog tempen och den stannade på 39,0. Helt klart feber, inte konstigt att hon kändes varm! Jag ringde Vårdguiden och hörde efter, för hon tog ju MPR-sprutan i måndags, men sköterskan sa då att det borde dröja 1-2 veckor innan febern kom. Dock sa sjuksköterskan jag pratade med idag att det inte var helt ovanligt att barn reagerade snabbare på sprutan heller, men att det inte går att utesluta en annan infektion. Det kan man ju aldrig göra...

Hon fick 5ml Alvedon till frullen.

Efter frukost ville hon sova mer. Så mellan 845 och kanske 11 sov hon konstant. Hon ropade bara en enda gång.

Under tiden städade maken litegrann, och jag var iväg och handlade och tvättade lillbilen. Jag fick ju en extra tvätt sist eftersom hon inte blev helt ren på ena dörren, men då hade vi inte riktigt tid att tvätta om henne. Den här gången sprutade jag superavfettning på det partiet och på de allra värsta skitfläckarna, och hon ser ganska ren ut, måste jag säga. Svårt bara att komma åt att torka ordentligt under listerna som sitter på utsidan på dörren ("krocklisterna"), men annars blev jag nöjd.

Novas mormor, Anders och mormoster Gittan kom förbi med crépeslunch och pannkakor, och Nova gillade räkcrépesen mer än glassen (!). Sen var det myspys och klädregn (som ju sker ibland när mormor kommer förbi ;) ) och så lekte de loss medfinkaffe, tekalas, klädprovning och Katitziböcker medan jag och Gittan hade en liten facial och provade MaryKay-produkter.

Tack för en trevlig dag! :)

Tanken var att Viktoria och Rebecka skulle titta förbi ikväll och även sova över, men eftersom Nova har feber så skippar de det denna gång. Dumt att chansa när lillfisan bara är fyra månader.

Så ikväll blir det en mysig hemmakväll i soffan (?) för mig och maken, undrar ifall det finns nåt bra att se på TV? Nu är ju Robinson slut, och jag är inte särskilt lockad av de hundra programmen innan själva "riktiga" melodifestivalen. Men nåt ska vi nog hitta.

Är ni melodifestivalfans? Gillar ni upplägget med tusen deltävlingar, semifinaler och skit (hrm) som är innan man får se den svenska uttagningen?

Flytten

Vi har ju omlokaliserat på jobbet.

Jag har nog dragit hem storvinsten, tror jag. Antagligen bästa läget i hela båda husen. Högst upp, störst panoramavy över lummig kyrkogård och kyrktorn. Vajert. Kan man filofisera lite när man funderar över kluriga arbetsuppgifter eller allmänt över livet.

När jag kom dit imorse låg Första hjälpen-guiden på skrivbordet tillsammans med en chokladbit. Vilket välkomnande klockan sju på morgonen! :)

Mer än fem meter i takhöjd, mindre än tio pers i samma rum, ljuddämpande mattor på golvet. Snygga stilrena glas och muggar, läckra bestick, mysiga rena och trevliga utrymmen att mötas, prata och mysa på. Gillar "skogen" vi har i våra korridorer, lite ljus mitt i huset där inga fönster finns. Och vårt lilla minipentry där kaffemskinen står är snyggt och rent och jag gillar verkligen att de har valt bort kaklet till förmån för glasskivan. Så har jag tänkt ordna när jag blir rik och ska bygga mig ett kök! ;)

Jag tror det här blir bra.

Hoppas bara jag får vara kvar på jobbet ett tag till...

Några smygfoton:




Trena

Jag har varit riktigt dålig på det på sistone, och det märks på kroppen. Seg och trög och tjock.

Igår kväll hakade jag på när grannen skulle gå på step-pass på det lokala gymmet.

Sablars, vad roligt det var!

Jag älskade ju sånt förr i tiden (innan fötterna började dumma sig med att klämma nerver och ha sig) och det gick ganska bra faktiskt. Jag hängde med bättre än vad jag trodde att jag skulle göra, och fötterna brände inte riktigt så farligt som förväntat. Det blir nog en repris nästa vecka!

Kände redan på kvällen att ena vaden inte var tillräckligt utstretchad, så jag försökte sträcka lite extra på den. Får se imorgon om det hjälpte (det är ju då jag borde förvänta mig träningsvärk)...

Goda Grannar

Det har kommit till min kännedom att TV-serien "Goda Grannar" nu finns ute på DVD.

Wow.

Goda Grannar, liksom.

Kommer ni ihåg?

Iréne på caféet, Meg Westergren och Helge Skoog. Verkstaden nere på gården. Goda Grannar är underbart. Goda Grannar är en del av min uppväxt. Min första såpa, vad jag minns. Nästan lika mycket vardagssjälvklart som Tre Kronor, fast mycket tidigare.

Jag älskade Goda Grannar. Hade stenkoll på när det gick, bänkade mig framför teven när det var dags. Spelade in på videon ibland när jag skulle missa. Vi hade programmerbar video. Med timer. Hajteck.

Det är så jag minns det iallafall.

Kärleken

Å jag är så glad för Marcus och Jonnas skull. Efter de helveten de genomlevt önskar jag verkligen att allt går precis som det ska den här gången, att det inte blir flera månader i sängläge och rullstol och att plutten mår bra hela vägen. Det började som en vanlig graviditet brukar börja. Hoppas det fortsätter precis så.

Nu följer jag med spänning ytterligare en ny resa.

Milo ska bli storebror.

Treordsmeningar

De kommer inte så ofta, men rätt vad det är så säger Nova nåt klokt med tre ord i följd.

Imorse när vi skulle borsta tänderna fick henes nappar (ja, plural) sitta och vänta på locket av pedalhinken.

"Bappa hää sitta"- här ska napparna sitta.

Ja men dåså. Det är bara att flyta med. :)

flytterier

På jobbet ska vi flytta till nya lokaler imorgon, och idag är sista packdagen. Två av mina kolleger reste utomlands igår så jag hjälpte dem med det sista igår, precis innan jag gick hem. Annars har det varit sjukt stressigt den här veckan och allt som har kunnat gå fel, har gått fel, och en hel del jobb har fått göras både två och tre gånger för att någon kommer på något längs vägen som måste ändras.

Imorgon ska jag sitta i hemmets lugna vrå och jobba lite. Dricka finkaffe till frukosten. Köra tvättmaskiner när jag ändå är hemma. (Kanske vara lat och tumla dem också, det tar ännu mindre tid).

Och gå till tandläkaren på lunchen. Något jag inte direkt ser fram emot. Jag tycker inte det är så skönt att ligga där och bli grävd i munnen, men det är okej. Synd att de ska ta betalt för det bara ;). Det är bara en standard årlig kontroll. Jag hoppas komma därifrån utan bestående men och med plånboken i behåll, men man vet ju aldrig. Jag har slarvat både med flossningen och munsköljet på sistone, så det har säkert krupit in ett tandtroll eller två och försökt göra skada i munnen på mig...

Undrar om man hinner klämma in en tur till frisören också? Börjar likna hockeyfrilla i nacken, och mina utväxter är inte roliga...