Maersta - mammaliv i förortsmiljö - Bortlämning och värmeskit

Bortlämning och värmeskit

Nova hos sin mormor, har det sketabra. Vi saknar. Hela veckan ska hon vara där och bli bortskämd och ha kul, medan vi jobbar.

Vår värmepanna är dum i huvet igen. Vi har gått igenom hela manualen flera gånger, men ännu kommer inget varmvatten ur kranen. Det är som att det är stopp i varmvattenledningen... Bara sådär. Kallvatten har vi dock gott om.

Och, ja, vi har varit tvungna att köpa ny dammsugare också, den andra dog precis innan vi skulle till Spanien i maj.

Apparaterna tycker inte om oss...

Tyckerier
Postat av: Hanna

Usch då, både varmvatten och dammsugare kan ju vara bra att ha.

2009-06-21 @ 22:04:05
URL: http://hannahylk.se
Postat av: Jessica

Ja, prylar är opålitliga saker... Hur går det att ha Nova-fritt? Åker ni dit på kvällarna eller ska ni klara er en hel vecka? Va mysigt ni verkar ha haft det på midsommar:)

Vi är hemma tills på måndag om vi hinner ses?!?! Kram på er

2009-06-22 @ 08:47:45
URL: http://forortsmamma.bloggproffs.se
Postat av: Johanna

*Hanna: Ja, eller hur? Och mikrovågsugn, diskmaskin, tvätt och tork har vi redan hunnit byta sedan vi flyttade in. Bara kylskåp och annat skit kvar att vänta in... suck*

*Jessica:* Ska försöka hålla mig från att åka dit, tror det stör deras ordning, men gud så jag saknar henne! Vi är hemma i helgen, hinner nog ses då.

2009-06-22 @ 15:08:34
URL: http://www.maersta.se

Tyck till

Jag heter:
Kom ihåg mig

E-postadress:


Min hemsida/blogg:


Jag tycker såhär:

Trackback