Maersta - mammaliv i förortsmiljö - Mysmorgon

Mysmorgon

Lillfisen åt inte så bra igår.

En liten yoghurt till frukost, lite vatten.

Inget mellis.

Två bananer till lunch.

Inget mellis.

Ratade först min smaskiga potatis-och linssoppa till middag, sen tuggade hon glatt i sig av spaghetti och köttfärssås på burk som hon fick ett tag senare. Vi har lite panik ibland när hon äter dåligt. Men å andra sidan är det inte så konstigt att apriten inte är där, hon är ju faktiskt lite sjuk.

Bara en klunk välling på kvällen.

Sen sov hon hela natten på tvären i sin nya säng. Hon ligger längs med huvudändan, mitt över kudden. Toka!

Imorse vaknade hon när pappan stängde dörren och åkte till jobbet. Hon var gnällig och lite yr, betedde sig som att hon hade lite feber och mådde dåligt, men det var inget fel på kroppstemperaturen. Vi gick in till storsängen och kramdes, och hon låg faktiskt ganska stilla och verkade gilla att mamma låg bredvid. Men hon kom inte till ro. Ville ligga på mage, på sidan, på rygg, på mamma (jättemysigt!) men gnället fortsatte och jag provade att lägga tillbaka henne i sin egen säng, och gick ned och gjorde välling. Hon var nog bara hungrig, för när jag sen kom upp med vällingen till henne drog hon i sig nästan hela och slocknade direkt.

Och nu har hon sovit i två timmar till!

Skönt med sovmorgon, men jag kom inte heller riktigt till ro. Min kliande hals har spritt sig till näsan, och lite ont i huvet har jag allt, men det går nog över efter morgonkaffet hoppas jag.

På agendan idag står:
  • Hämta vagnen och åkpåsen på förskolan (jag hämtade ju Nova med bilen i torsdags när de ringde, och tänkte inte på vagnen då)
  • Janssons frestelse
  • Leka lite ute i snön med Cleo
  • Hålla oss inne och mysa och leka och busa, för Nova får inte vara ute så långa perioder nu när hon är ögonförkyldsjuk. Doctor's orders.
Sen har jag bara en arbetsdag kvar innan det är jullov! :)

Tyckerier

Tyck till

Jag heter:
Kom ihåg mig

E-postadress:


Min hemsida/blogg:


Jag tycker såhär:

Trackback