Förskolan
Så var det dags för frukost när äggen var kokta och kaffet runnit ned. Nova älskar verkligen kokt ägg! Just nu verkar det vara favoriten, det står iallafall högre i kurs än både leverpastej (och vi vet ju alla hur gott leverpastej är!), ost och rökt skinka!
Jag plockade fram vagnen som var kvar i bilen, för att få på åkpåsen och sånt (man måste fästa om selen så den går igenom små hål i åkpåsen, och det kan vara lite pilligt), och Nova började gosa med vagnen.
Sen hämtade hon skorna och gick till dörren, och varvade dörrbank med drag i vagnen, så det var bara att bege sig!
Klockan var strax efter halv åtta när vi kom iväg. Tog en lång (lång!) runda till förskolan. (Vi skulle ju vara där först halv tio!)
Först irrade vi runt lite på Siriusgatan och hittade både en och två lekplatser där Nova ville klättra upp på för höga saker och bli arg för att hon inte kom upp, gräva i gruset, gå runt lite och försöka klättra över ett staket. Jag tänkte passa på att posta ett brev jag har haft i väskan i ett par dagar men inte kommit mig för att frankera och få på lådan, så vi styrde upp mot Valsta centrum. Stannade då och då och kände på träd, buskar och annan växtlighet, och för att Nova rev av sig mössan ett par gånger och försökte klättra ur vagnen. Till slut fick hon ha på sig selen, men hon var ganska varm så mössan slapp hon. Och solen hade börjat kika fram lite mer också, så det var inte lika kallt.
När vi nästan var framme vid centrum hörde jag någon ropa på mig, och då såg vi att öppnaförskolan-Lisa var påväg till sitt jobb. Hon stannade och hejade lite, och så sa vi att vi skulle komma förbi vid tillfälle och berätta hur det går. Får väl se när det tillfället dyker upp, men nån gång ska det väl gå iallafall.
Vi gick till Pressbyrån och vägde brevet, köpte två frimärken och stoppade kuvertet i brevlådan. Tog svängen förbi Edda på vägen tillbaka. De bygger och har sig där, och Nova såg flera stora barn hon försökte charma. Det gick sådär.
Det var en halvtimme kvar tills vi skulle vara på förskolan när vi kom till Rikets Sal, så vi gick upp till busshållplatsen och kollade när bussen skulle komma. Det är ju ganska spännande att åka buss! Och vi hade tur, den var precis på ingång. Så vi åkte de fyra hållplatserna till Saturnusringen, och så gick vi av. Tog en till paus i ännu en lekplats den sista stunden innan vi gick in på förskolan.
När vi väl var där var hon lycklig igen. En runda i rutschkanan, sen försökte hon klättra upp igen för kanan med mindre lyckat resultat, men hon ville inte gå runt och åka igen. Så vi satte oss och grävde sand med de andra nya barnen. Grävde och grävde, flyttade sand från ett ställe till ett annat. Ganska ofta var det andra stället mammas knä. Mamma tyckte att det andra stället skulle vara hinken, men det tyckte oftast inte Nova.
Pratade lite med pedagogerna om rutiner, höst-och vinterkläder och blöjor, och så fick vi veta att vi hade fått fel information vid mötet i våras. Det är inte ca en veckas inskolning (vilket jag tyckte verkade lite kort men var rätt imponerad av och så vore det ju rätt praktiskt eftersom man inte missar så mycket på jobbet), utan fjorton dagar. Så vi har inskolning tills det blir september... Hmm. Dessutom är det inte en dag med en timme och så flera timmar imorgon, utan onsdag till fredag är det en timme varje dag. Först nästa vecka börjar vi vara där lite längre.
Visst är det bättre för barnen att inte stressa med inskolningen, men samtidigt hade jag ju ställt in mig på det schemat jag hade fått och trodde att det var nånting sånt det skulle funka (med reservation för hur fort barnet anpassar sig). Så lite besviken är jag nog. Nu har vbi lite fler dagar att diskutera fördelningen av, och jag måste stämma av lite extra på jobbet.
Men glad är jag därför att Nova trivdes så bra, och pedagogerna verkar vara både snälla och trevliga och kompetenta.

Om ni har för mycket tid att göra av med någon annan morgon (eller eftermiddag för all del) är det bara att skicka ett sms! Tesla brukar börja klättra på väggarna klockan 8 ungefär och sen är vi ute tills det blir lunch för det mesta...
Hemskt dåligt att de gått ut med fel information om inskolningen! Det ställer ju till med våldsamma problem för folk att få veta det först nu...
Att de inte hört av sig tidigare och sagt att ni fått fel information. De måste ha vetat det ett tag.
Va skönt att ni tris på förskolan, hoppas det går lika bra idag.
Hejsan! Trevlig blogg du har! :)
Jag skulle vilja fråga dig om en sak! Jag har just flyttat min blogg till en egen domän enligt guiden på Designadinblogg.se.
Bland kommentarerna så läste jag att du har gjort samma sak, och att dina gamla bilder ej kom med vid flytten.
Jag har nu råkat ut för exakt samma problem. :/ Jag har flytta till en egen domän, men mina inlägg är tomma. Alla bilder saknas.
Löste sig problemet för dig, eller fick du aldrig tillbaka dina bilder?
Svara gärna på dosigo84@live.se
Är i stort behov av tips och råd.
Mvh!
/Conny
Ja, det är lite kasst att det blivit som det blev. De verkar inte ha haft koll alls vad gäller vilken information som gått ut och när. Jag hoppas att vi kan få skynda på processen litegrann och tex låta Nova äta frukost där en dag innan vi "går live". Nu är det snart en ny vecka, och så fort timmarna blir lite fler åt gången så kan man lättare se hur det går.
*Conny:* Mina bilder kom upp automatiskt efter en dag eller så.